Kam na výlet se psem: Rychlebské hory (85 km)
Za příspěvek děkujeme Heleně!
Trasa:
Délka: cca 85 km, nastoupáno cca 3500m, čtyři úseky s třemi bivaky.
Drtivá většina trasy jsou lesní cesty, pěšiny, přírodní povrch a kameny, v druhé polovině občas šotolinové cyklostezky a ke konci i trochu asfaltu.
Lokalita: Rychlebské hory, Olomoucký kraj
Mapy jednotlivých dní najdeš na konci článku.
Okruh se startem a cílem v Javorníku, odtud přes Bílou Vodu na hřeben Rychlebských hor po celé jeho délce až k vrcholu Smrk (Hraničník), kde už Rychlebky končí.
Jinou trasou z větší části úbočím hor zase zpět do Javorníku. Parkovala jsem na náměstí přímo u městského úřadu a služebny policie. Odtud vycházejí i značené turistické trasy.
Ubytování jsme nehledali – se třemi psy jsme to šli s přespáváním venku.
Alternativy: Javorník je dostupný vlakem, do Bílé Vody odtud jezdí autobus (jak je to v něm s dopravou pejsků, jsem nezjišťovala). Cestu lze tedy zahájit v Javorníku a do Bílé Vody jít pěšky, nebo až v Bílé Vodě stoupáním na hřeben, který je zároveň státní hranicí s Polskem. Od Smrku lze sestoupit do údolí znovu k vlaku a ušetřit si tak cestu zpět k výchozímu bodu.
Zajímavosti:
- Klášter v Bílé Vodě a jeho hřbitov (viz román Bílá Voda Kateřiny Tučkové).
- Křížová cesta z Bílé Vody směrem k hřebeni.
- Borůvková hora s nonstop přístupnou rozhlednou a s občerstvením.
- Příjemný lesní bar u studánky nad Zálesím.
- Zaniklá osada Hraničky pod Hraničním vrchem.
- Smrk (Hraničník), nejvyšší bod Rychlebských hor s vrcholovým rašeliništěm.
- Cestou zpět do Javorníku stojí za zastavení Tančírna v Račím údolí, koho nebudou bolet nohy, ten se tam může podívat i na Čertovu kazatelnu.
Občerstvení:
V Javorníku k dispozici obchody s potravinami a běžným zbožím, restaurace. Na hřebeni je jediným občerstvením stánek u rozhledny na Borůvkové hoře. V pravidelných intervalech lze doplňovat vodu u studánek, které jsou z české strany pod hřebenem a jsou značené na mapách, voda je dobrá, pitná.
Lesní bar u Zálesí je u udržované studánky, k mání jsou nápoje v plechu a nějaké oplatky za menší obnos do kasičky, je to i příjemné místo setkávání s ostatními, kdo tudy procházejí.
Doplňující informace:
Okruh v této podobě je pro toho, komu nevadí spát venku a nevadí mu nepohodlí, zato ocení výhledy, výstupy a sestupy, lesy, borůvky, lesní jahody, zpěv ptáků a klid. Na trase se nevyskytují davy, je tam klidno, zvláště v úsecích, kde se značené stezky (včetně Stezky Českem) od hřebene na přechodnou dobu vzdalují.
Pokud vyrazíte na podzim, můžete zažít Rychleby v jejich nejkrásnější podobě, kdy se listí místních lesů rozzáří všemi barvami.
Kromě běžného žrádla jsem psům doplňovala jídelníček Turbogulemi (pozor, tah se po nich velmi zintenzivní!) a přípravkem Protein Mush rozdělaným ve vodě. Doporučují tři psi ze tří.
Den 1
Den 2
Den 3
Den 4
Taky chodíš se psem? Napiš o tom a poraď ostatním kam se psem na výlet.